BOSKY a NABOSO - zpět na úvod
Ohodnoťte tento článek Pro a proti
z hlediska   zdravotního      hygienického      estetického      společenského      ekonomického      

   
   "Přijdu někam bosý/á a budou mě mít za debila..."

Ano, tentokrát je to správně. Významnou součástí pravidel společenského chování je i specifikace toho, jak má být člověk při té které příležitosti oblečen.
Tato pravidla se sice časem mohou i měnit a vyvíjet, ale vždycky je to proces konfliktní a bolestný. (Viz "máničky" v šedesátých letech - zkuste se dnešníma očima podívat na fotografii Beatles z té doby, kteří šokovali svět dlouhými vlasy, dnes se jejich vlasy zdají podivně krátké. Ale v té době visely v některých hostincích cedule "máničky neobsluhujeme".)
Tahle pravidla samozřejmě mají svůj význam. Kromě jiného také ten, že se na první pohled pozná, kdo je zná a je ochoten / schopen je dodržovat, a kdo ne. Někam přijdete, a nemusíte ani promluvit, aby lidé věděli, co jste zač. Nejen jednoduše v kladném nebo záporném smyslu, ale i odkud jste, co děláte a podobně. A především, jestli s vámi budou problémy nebo ne.

A po dlouhém úvodu zase zpátky k tématu. Jak jistě víte nebo tušíte, tato pravidla ve velké části (civilizovaného?) světa vyžadují, aby "na veřejnosti" byl člověk obutý. S nepodstatnými výjimkami - pláž, neformální rekreační aktivity a podobně. Jak praví klasik: nemusí se nám to líbit, můžeme proti tomu i protestovat, ale to je asi tak všechno, co se s tím dá dělat...
Jestiže se tedy objevíte bez bot v situaci, kde se to "nesluší", musíte počítat s tím, že si lidé, kteří vás neznají vůbec nebo jen málo, už jen podle toho na vás udělají názor. Ti chytřejší většinou ve smyslu "nekonformní, nebojí se jít jinam než stádo,..."
A ta hloupější část vás opravdu bude považovat za debila.
Někteří budou i z hlobi duše uraženi, ve smyslu "nestojíme mu ani za to, aby se normálně oblékl/a".
Je to úplně stejné, jako kdybyste se ozdobili jakýmkoliv jiným "módním výstřelkem", na který nejsou lidé zvyklí.
Prosím, vyberte si.

Ještě poznámka: velmi záleží na situaci. Je mnoho takových, ve kterých objevit se bez bot by bylo příznakem těžkého buranství (například audience u britské královny). Naopak je také mnoho těch případů, kdy se lidé stydí úplně zbytečně.

A ještě poznámka: tyhle nepříznivé vlivy se dají do jisté míry kompenzovat tím, že jinak celkový vzhled a chování neodpovídají typu "houmlesák" nebo "asociál". Když se vám bude na krku houpat foťák nebo mobil, který ještě nevyšel z módy, určitě si nikdo nebude myslet, že nemáte na boty.

   
Společenská tolerance bosých nohou na veřejnosti je obvykle větší, než bychom očekávali. Záleží ovšem na tom kdy, kde, kdo.
Jak píše Ludvík v diskusi 5.9..2007: bosý chodec není zdaleka společenský outsider.
(Viz také Jak na to - stydím se)

Bosý člověk je také na veřejnosti nápadnější. Většinou to můžeme považovat také za kladný faktor, pokud ale třeba nechceme nenápadně opustit hospodu bez placení.


30.9.2007 MG
Anketa
Boty považujete ze společenských důvodů za nezbytnou součást oblečení:
 nikdy 17.1% (29)
 tam, kde je vyžadováno formální oblečení (kravata, sako,..)) 72.4% (123)
 v běžném životě - na ulici, nákupy, doprava,.. 5.9% (10)
 i při rekreaci, sportu, neformálních aktivitách 1.8% (3)
 i na pláži nebo v cizí posteli 2.9% (5)

Komentáře k článku: Vložit nový komentář vyhledávání ->
<- skrýt    Vyhledávání příspěvků
Název obsahuje:   Datum od     do: Nápověda - zadání časového rozmezí
Autor:       ( bez)  
Počet komentářů: 15    Řazení příspěvků podle: pořadí vložení (nejnovější je poslední) (přepnout na řazení podle vláken -> )
Zobrazit stránku: [ 1 ]  [ 2 ]  [ 3 ]  


17.7.2014 20:55   Jirik_um:      jak na botare         
Ahoj vsichni, kteri se pokousite chodit bosy.
Sam se uspesne rok o to pokousim. Vic a na vice mistech.
To, ze cizi na me koukaji divne me uz nevadi. Kolika lidem to je divne? Deseti za den? No myslim, ze na svete je sedm miliard lidi a mozna ze bosich je mozna vice, aniz by to vsechny chteli......zobrazit celý příspěvek
Ahoj vsichni, kteri se pokousite chodit bosy.
Sam se uspesne rok o to pokousim. Vic a na vice mistech.
To, ze cizi na me koukaji divne me uz nevadi. Kolika lidem to je divne? Deseti za den? No myslim, ze na svete je sedm miliard lidi a mozna ze bosich je mozna vice, aniz by to vsechny chteli. Uvedomme si to : asi 6ti miliardam lidi to nevadi. Minimalne.
Za ten rok me lidi uz poznavaji a prestali myt debilni keci. Naopak, radi se pochlubi, ze to doma, na travicce, zkusili.
Malo kdo pochopy nase argumenty proc to zkousime. O zdravi, pocitu a pod. to na ne neplati. Proste nohy jsou pro ne zarostli do bot a tecka. Me se dari otocit jejich neduveru vysvetlenim Jardy Duska.
: " Zkuste si na ruce nasadit palcaky a byt v nich cely den."
Nevim proc, ale tohle je vetsinou tecka za negativnim nazorem.
Preji Vam vsem hodne bezpecnych cest. Uvedomil jsem si, ze kdyz zacnete chodit bosky, vic si vsimate Zeme po ktere chodite, a koukate jak je od nas, panu tvorstva, zasvinena.
Na otazku, zda se nebojim jestli si na neco slapnu, odpovidam ne. Oni si nohy reknou, ze se jim neco nelibi.
Jirka

11.12.2014 18:19   FarKy:      FarKy         
Mam otazku. Dajme tomu, ze je niekto, kto sa pohybuje v zamestnani v spolocnosti - napr. učitel - zacne chodit naboso v meste a tak v okoli, kde ho kazdy pozna. Hrozi mu nejake verejne pohorsenie, zakaz chodze naboso, ci nebodaj vyhazov z prace??? Viete ved, ked chodi naboso, cestou stretava svojich......zobrazit celý příspěvek
Mam otazku. Dajme tomu, ze je niekto, kto sa pohybuje v zamestnani v spolocnosti - napr. učitel - zacne chodit naboso v meste a tak v okoli, kde ho kazdy pozna. Hrozi mu nejake verejne pohorsenie, zakaz chodze naboso, ci nebodaj vyhazov z prace??? Viete ved, ked chodi naboso, cestou stretava svojich studentov, kolegov, sefov, ... co si myslite? A ako vieme, nie kazdemu to pride ako dobry napad. Co ked o nom ziaci povedia svojim rodicom a tí sa zacnu stazovat (su take individua) alebo sef si nanho pre to zasadne. Hrozi mu vyhodenie z prace? Ci nejaka sikana v praci, financne vydieranie atd? Ale nemusi to byt len ucitel, ale proste niekto kto pracuje s ludmi a koho pozna vela ludi...

15.12.2014 0:10   Juro:      Re: FarKy         
Moja mama pracuje tiež ako učiteľka. Bosá by nikdy nehcodila na verejnosti. Navštevoval som ZŠ kde pracuje, dobre poznám učiteľov aj vedenie školy a nemyslím si že by z toho robili nejaké halo alebo vyhadzov. to nie, to sa nerobí, teda aspoň tam nie. Ako by to pochopili žiaci a ich rodičia to je zase druhá vec ale určite by sa to vysvetliť dalo. Ozveš sa m iaj na mejl, rád by som pokecal :) dikes

22.6.2015 19:17   FarKy:      Podniky, reštaurácie, kaviarne,...         
Ahojte. Chcel by som sa spýtať, aké máte skúsenosti s chodením naboso do reštaurácii, podnikov a pod. Treba si pýtať špeciálne povolenie od personálu. Chcel by som to vyskúšať, ale obávam sa, že či nemôžem nepriamo znížovať "renomé" podniku, či nebodaj odstrašovať potencionálnyh zákazníkov...

9.7.2015 7:38   Igy:      Re: Podniky, reštaurácie, kaviarne,...         
Ahoj, mám zkkušenosti - bez problémů, nikdy se nikoho neptám. V právním systému ČR neexistuje žádný právní předpis, který by chůzi naboso zakazoval či který by obecně veřejnosti nařizoval obuv. Chůze naboso je zcela legální na základě Ústavy a Listiny základních práv a svobod. Blíže viz např. Program pro zdravé nohy na www.TuristikaNaboso.cz, záložka Texty. Zdravím Igor.