BOSKY a NABOSO - zpět na úvod
Ohodnoťte tento článek 2.8Ostatní
Spasí bosí svět?      Vývojová stadia      Tělesná výchova
      Nejde o perverznosti      Chvála bosonohým      Wikipedia      Proč chodím bosky?      

Zaujala mě stať o chození naboso ve všeobecně uznávané encyklopedii Wikipedia. Zajímavé úryvky jsem neuměle přeložil z anglické verze. Německá verze je trochu odlišná.
V dubnu 2011 se objevila i česká verze cs.wikipedia.org/wiki/Bosky, obsahující i odkaz na tento web.
17.4.2007 MG

...Někteří lidé, žijící v prostředí, kde jsou obvykle lidé obutí, přesto chodí na veřejnosti občas nebo i stále bosi. Mnozí milují pocity s přímého kontaktu se zemí, nebo mohou mít i důvody duchovní nebo zdravotní...

Aktivity:
Turistika v přírodě: v USA i některých zemích Evropy jsou skupiny, organizující a provozující bosou turistiku. V německy mluvících zemích jsou BarfussParky, které nabízejí návštěvníkům potěšení z chůze naboso a povzbuzují je v těchto aktivitách.
Sporty: některé jsou provozovány převážně naboso: bojové sporty, gymnastika, jóga, plážový volejbal a fotbal. Tělesná výchova ve škole je také často provozována naboso.
Vodní lyžování bez lyží už má každé dva roky i mistrovství světa. Běh naboso je převážně rekreační, ze špičkových běžců je připomínán Abebe Bikila a Zola Budd.

Životní styl:
Významná část populace v rozvinutých zemích (severní Amerika, střední a západní Evropa, Austrálie,..) chodí naboso ráda a někteří se brání společenskému tabu proti takovému počínání na veřejnosti. Sociální zvyklosti nepřející chození naboso na veřejnosti jsou v různých oblastech USA různě silné, a někde ani neexistují...
Sociální historici, kteří pamatují Ameriku před šedesátými léty vyjadřují názor, že sice nepřesný, ale přetrvávající obraz špinavého, zanedbaného, bosého hippie z konce šedesátých let ovlivnil postoj společnosti k cození naboso na veřejnosti. Někde se vyskytující nápisy "No Shoes, No Shirt, No Service" (volně přeloženo: bez bot a trička nebudete obslouženi) pocházejí právě z této doby. Někteří lidé se obují už jen kvůli tomu, aby nebyli považováni za příslušníky undergroundu.
Ti kteří jsou raději bosi než v botách, považují tento životní styl za osobní volbu, která nikomu neškodí, neznamená neúctu nebo nezdvořilost a je v souladu s osobní svobodou v demokratické společnosti. Jsou optimisty v přesvědčení, že s rozšířením vzdělanosti a kulturního rozhledu ve společnosti se sociální akceptace tohoto stylu vrátí před šedesátá léta. Časem pak bude z nelogického anti-bosého smýšlení z přelomu 20/21 století jen malá epizoda v historii obouvání.
Někteří také podporují "život naboso" jako součást přirozenějšího způsobu života, více orientovaného na rodinu.

Regionální tradice
V mnoha kulturách je považováno za nevhodné až hrubé být obutý v interiéru, především v bytě...
Symbol míru
V dávných dobách byly boty považovány za vojenskou výstroj. (Připomíná mi to obrázky z padesátých let, na kterých okovaná bota vojáka tábora míru drtí slizkého imperialistu, pozn. MG).
Památku Mahatma Gandhiho můžeme uctít tak, že kolem jeho památníku chodíme bosi..
Bosé nohy na jevišti
často vyjadřují cit, zranitelnost, intimitu. Mohou pomoci zmírnit trému a nervozitu, přispívají k lepší fyzické i duševní pohodě.
Znak chudoby, bídy
Ve starém Římě chodili svobodní a bohatí v nákladných šatech a obutí, kdežto otroci a chudina boty neměli. Ve středověku byly boty velmi drahé. V literatuře a umění často bosé nohy symbolizují bídu.
Symbol prostoty, naivity
Tato americká literární tradice pochází z 18. a 19. století, kdy byly děti převážně bosé, hlavně na venkově (viz Mark Twain).

Komentáře k článku: Vložit nový komentář vyhledávání ->
<- skrýt    Vyhledávání příspěvků
Název obsahuje:   Datum od     do: Nápověda - zadání časového rozmezí
Autor:       ( bez)  
Počet komentářů: 0    Řazení příspěvků podle: pořadí vložení (nejnovější je poslední) (přepnout na řazení podle vláken -> )


Dosud nebyl vložen žádný komentář.