BOSKY a NABOSO - zpět na úvod
Ohodnoťte tento článek Pro a proti
z hlediska   zdravotního      hygienického      estetického      společenského      ekonomického      

   
   "Přijdu někam bosý/á a budou mě mít za debila..."

Ano, tentokrát je to správně. Významnou součástí pravidel společenského chování je i specifikace toho, jak má být člověk při té které příležitosti oblečen.
Tato pravidla se sice časem mohou i měnit a vyvíjet, ale vždycky je to proces konfliktní a bolestný. (Viz "máničky" v šedesátých letech - zkuste se dnešníma očima podívat na fotografii Beatles z té doby, kteří šokovali svět dlouhými vlasy, dnes se jejich vlasy zdají podivně krátké. Ale v té době visely v některých hostincích cedule "máničky neobsluhujeme".)
Tahle pravidla samozřejmě mají svůj význam. Kromě jiného také ten, že se na první pohled pozná, kdo je zná a je ochoten / schopen je dodržovat, a kdo ne. Někam přijdete, a nemusíte ani promluvit, aby lidé věděli, co jste zač. Nejen jednoduše v kladném nebo záporném smyslu, ale i odkud jste, co děláte a podobně. A především, jestli s vámi budou problémy nebo ne.

A po dlouhém úvodu zase zpátky k tématu. Jak jistě víte nebo tušíte, tato pravidla ve velké části (civilizovaného?) světa vyžadují, aby "na veřejnosti" byl člověk obutý. S nepodstatnými výjimkami - pláž, neformální rekreační aktivity a podobně. Jak praví klasik: nemusí se nám to líbit, můžeme proti tomu i protestovat, ale to je asi tak všechno, co se s tím dá dělat...
Jestiže se tedy objevíte bez bot v situaci, kde se to "nesluší", musíte počítat s tím, že si lidé, kteří vás neznají vůbec nebo jen málo, už jen podle toho na vás udělají názor. Ti chytřejší většinou ve smyslu "nekonformní, nebojí se jít jinam než stádo,..."
A ta hloupější část vás opravdu bude považovat za debila.
Někteří budou i z hlobi duše uraženi, ve smyslu "nestojíme mu ani za to, aby se normálně oblékl/a".
Je to úplně stejné, jako kdybyste se ozdobili jakýmkoliv jiným "módním výstřelkem", na který nejsou lidé zvyklí.
Prosím, vyberte si.

Ještě poznámka: velmi záleží na situaci. Je mnoho takových, ve kterých objevit se bez bot by bylo příznakem těžkého buranství (například audience u britské královny). Naopak je také mnoho těch případů, kdy se lidé stydí úplně zbytečně.

A ještě poznámka: tyhle nepříznivé vlivy se dají do jisté míry kompenzovat tím, že jinak celkový vzhled a chování neodpovídají typu "houmlesák" nebo "asociál". Když se vám bude na krku houpat foťák nebo mobil, který ještě nevyšel z módy, určitě si nikdo nebude myslet, že nemáte na boty.

   
Společenská tolerance bosých nohou na veřejnosti je obvykle větší, než bychom očekávali. Záleží ovšem na tom kdy, kde, kdo.
Jak píše Ludvík v diskusi 5.9..2007: bosý chodec není zdaleka společenský outsider.
(Viz také Jak na to - stydím se)

Bosý člověk je také na veřejnosti nápadnější. Většinou to můžeme považovat také za kladný faktor, pokud ale třeba nechceme nenápadně opustit hospodu bez placení.


30.9.2007 MG
Anketa
Boty považujete ze společenských důvodů za nezbytnou součást oblečení:
 nikdy 17.1% (29)
 tam, kde je vyžadováno formální oblečení (kravata, sako,..)) 72.4% (123)
 v běžném životě - na ulici, nákupy, doprava,.. 5.9% (10)
 i při rekreaci, sportu, neformálních aktivitách 1.8% (3)
 i na pláži nebo v cizí posteli 2.9% (5)

Komentáře k článku: Vložit nový komentář vyhledávání ->
<- skrýt    Vyhledávání příspěvků
Název obsahuje:   Datum od     do: Nápověda - zadání časového rozmezí
Autor:       ( bez)  
Počet komentářů: 15    Řazení příspěvků podle: pořadí vložení (nejnovější je poslední) (přepnout na řazení podle vláken -> )
Zobrazit stránku: [ 1 ]  [ 2 ]  [ 3 ]  


21.1.2013 10:37   Kamila:      Ples         
Chodíte někdo na plesy? Já jsem byla několikrát a po nějaké době, tak před půlnocí jsem se zula a chodila a tancovala jsem bosa v silonkách. Nikomu to nevadilo a vím že to není nic neobvyklého že se během večera někteří zují. Ale co kdybych tam byla bosa hned od začátku? Že bych si při příchodu dala......zobrazit celý příspěvek
Chodíte někdo na plesy? Já jsem byla několikrát a po nějaké době, tak před půlnocí jsem se zula a chodila a tancovala jsem bosa v silonkách. Nikomu to nevadilo a vím že to není nic neobvyklého že se během večera někteří zují. Ale co kdybych tam byla bosa hned od začátku? Že bych si při příchodu dala do šatny kabát i boty a byla bych tam bosa hned od začátku. Myslíte že by to bylo společensky nevhodné? Určitě bych se setkala s negativními reakcemi že je to neslušné a nevhodné, ale přitom když se zuji až během večera tak to ostatní spíše chápou že si udělám pohodlí bez bot a nikomu to nevadí a nikdo to nekritizuje. Někde jsem četla článek o ozdobách na nohy a bylo tam napsáno že když si žena ozdobí nohy třeba řetízkem nebo nějakou stuhou od prstů přes nárt ke kotníku že si může dovolit přijít do společnosti bosa.

21.1.2013 12:43   Jirka:      Re: Ples         
Určitě by jsi se setkala s negativními reakcemi? Vloni jsem na maturitním plese viděl maturantku, která to udělala přesně takhle. Šaty měla tak trochu na způsob indického sárí a MOOOC jí to slušelo. A negativní reakci by mohl mít jenom blb.

15.5.2013 16:08   Matrek:      Na veřejnosti         
Začal jsem s chozením naboso i ve městě. Největší problém zdaleka není povrch chodníků, nebo jejich čistota, ale bohužel předsudky naší společnosti, která říká, že to není normální. Ještě jsem se nesetkal s pozitivní reakcí. Myslím, že to není jen můj problém. Neměl by tedy někdo dobrý argument, jak jim tohle vysvětlit tak, aby to pochopili?

17.5.2013 17:18   paja781p:      Re: Na veřejnosti         
O jaké město se jedná?Malé,velké?
Jak jim to vysvětlit?Třeba je upozornit na internetovou tématiku o této věci,že si můžou přečíst tu a tu stránku,diskuzi a tak podobně.
Jinak předsudky vůči odlišnostem jsou závažným problémem a holt s některými lidmi se nedomluvíš.

17.5.2013 23:17   paja781p:      Re: Na veřejnosti         
Ještě dodám.Lidem můžeš také říct něco o Austrálii a Novém Zélandu,kde je chození bosky po městech daleko obvyklejší,na netu se něco dá najít.Dále jim můžeš říct,že v sousedním Německu je spousta bosých parků(barfusslaufen),které jsou pro to přímo dělané a že mimo jiné tam není problém potkat bosé v......zobrazit celý příspěvek
Ještě dodám.Lidem můžeš také říct něco o Austrálii a Novém Zélandu,kde je chození bosky po městech daleko obvyklejší,na netu se něco dá najít.Dále jim můžeš říct,že v sousedním Německu je spousta bosých parků(barfusslaufen),které jsou pro to přímo dělané a že mimo jiné tam není problém potkat bosé ve městech(třeba Berlín).U nás také budeme za chvíli něco podobného mít.U nás bylo chození naboso od 90-tých let prakticky společenské tabu,v TV o tom nikdo pořádně nic neřekl,až tedko asi tak v posledních dvou letech se začalo něco mírně hýbat.Je to ještě na několik let,než předsudky spadnou na snesitelnou mez.Ale v první řadě lidem říkej,že Ti to vyhovuje,pokud to nepochopí,jejich problém.