BOSKY a NABOSO - zpět na úvod
Ohodnoťte tento článek Pro a proti
z hlediska   zdravotního      hygienického      estetického      společenského      ekonomického      

   
   "Přijdu někam bosý/á a budou mě mít za debila..."

Ano, tentokrát je to správně. Významnou součástí pravidel společenského chování je i specifikace toho, jak má být člověk při té které příležitosti oblečen.
Tato pravidla se sice časem mohou i měnit a vyvíjet, ale vždycky je to proces konfliktní a bolestný. (Viz "máničky" v šedesátých letech - zkuste se dnešníma očima podívat na fotografii Beatles z té doby, kteří šokovali svět dlouhými vlasy, dnes se jejich vlasy zdají podivně krátké. Ale v té době visely v některých hostincích cedule "máničky neobsluhujeme".)
Tahle pravidla samozřejmě mají svůj význam. Kromě jiného také ten, že se na první pohled pozná, kdo je zná a je ochoten / schopen je dodržovat, a kdo ne. Někam přijdete, a nemusíte ani promluvit, aby lidé věděli, co jste zač. Nejen jednoduše v kladném nebo záporném smyslu, ale i odkud jste, co děláte a podobně. A především, jestli s vámi budou problémy nebo ne.

A po dlouhém úvodu zase zpátky k tématu. Jak jistě víte nebo tušíte, tato pravidla ve velké části (civilizovaného?) světa vyžadují, aby "na veřejnosti" byl člověk obutý. S nepodstatnými výjimkami - pláž, neformální rekreační aktivity a podobně. Jak praví klasik: nemusí se nám to líbit, můžeme proti tomu i protestovat, ale to je asi tak všechno, co se s tím dá dělat...
Jestiže se tedy objevíte bez bot v situaci, kde se to "nesluší", musíte počítat s tím, že si lidé, kteří vás neznají vůbec nebo jen málo, už jen podle toho na vás udělají názor. Ti chytřejší většinou ve smyslu "nekonformní, nebojí se jít jinam než stádo,..."
A ta hloupější část vás opravdu bude považovat za debila.
Někteří budou i z hlobi duše uraženi, ve smyslu "nestojíme mu ani za to, aby se normálně oblékl/a".
Je to úplně stejné, jako kdybyste se ozdobili jakýmkoliv jiným "módním výstřelkem", na který nejsou lidé zvyklí.
Prosím, vyberte si.

Ještě poznámka: velmi záleží na situaci. Je mnoho takových, ve kterých objevit se bez bot by bylo příznakem těžkého buranství (například audience u britské královny). Naopak je také mnoho těch případů, kdy se lidé stydí úplně zbytečně.

A ještě poznámka: tyhle nepříznivé vlivy se dají do jisté míry kompenzovat tím, že jinak celkový vzhled a chování neodpovídají typu "houmlesák" nebo "asociál". Když se vám bude na krku houpat foťák nebo mobil, který ještě nevyšel z módy, určitě si nikdo nebude myslet, že nemáte na boty.

   
Společenská tolerance bosých nohou na veřejnosti je obvykle větší, než bychom očekávali. Záleží ovšem na tom kdy, kde, kdo.
Jak píše Ludvík v diskusi 5.9..2007: bosý chodec není zdaleka společenský outsider.
(Viz také Jak na to - stydím se)

Bosý člověk je také na veřejnosti nápadnější. Většinou to můžeme považovat také za kladný faktor, pokud ale třeba nechceme nenápadně opustit hospodu bez placení.


30.9.2007 MG
Anketa
Boty považujete ze společenských důvodů za nezbytnou součást oblečení:
 nikdy 17.1% (29)
 tam, kde je vyžadováno formální oblečení (kravata, sako,..)) 72.4% (123)
 v běžném životě - na ulici, nákupy, doprava,.. 5.9% (10)
 i při rekreaci, sportu, neformálních aktivitách 1.8% (3)
 i na pláži nebo v cizí posteli 2.9% (5)

Komentáře k článku: Vložit nový komentář vyhledávání ->
<- skrýt    Vyhledávání příspěvků
Název obsahuje:   Datum od     do: Nápověda - zadání časového rozmezí
Autor:       ( bez)  
Počet komentářů: 15    Řazení příspěvků podle: pořadí vložení (nejnovější je poslední) (přepnout na řazení podle vláken -> )
Zobrazit stránku: [ 1 ]  [ 2 ]  [ 3 ]  


29.1.2018 22:18   Itchy/Farky:      Kavárna         
Chtěl bych se zeptat, jestli chodíte bosky i do kaváren. Je to vhodné? Zvyknu chodit do jedné velice dobré a slušné kavárni. Ale ještě jsem se tam neodhodlal jet bosky, jenom v sandálech.

30.1.2018 20:23   František:      Kavárna         
ahoj Itchy,

 podle toho. Já šel většinou bosky do veggie kaváren.

 Kamarád měl veganskou kavárnu, a tam mu to nevadilo, kdo šel bosky.

 Sám také obsluhoval zákazníky bosky.

 Pak jsem šel do dalších kaváren a bez problemů i do restaurce jsem šel

 nikdo mne nevyhodil. :)

 Srdečně zdraví

 František - bosochodec z Olomouce


31.1.2018 12:54   Tom:      Re: Kavárna         
Vždy záleží na mých osobních pocitech. Když jsem si občas zašel na kávu do Vily Primavesi, oholil jsem se, vzal si bílou košili a obul se. Přijít do toho fantastického domu neoholen a se špinavýma nohama, připadal bych si jako barbar vstupující do Říma. I když restaurace tam rozhodně vůbec nevypadal......zobrazit celý příspěvek
Vždy záleží na mých osobních pocitech. Když jsem si občas zašel na kávu do Vily Primavesi, oholil jsem se, vzal si bílou košili a obul se. Přijít do toho fantastického domu neoholen a se špinavýma nohama, připadal bych si jako barbar vstupující do Říma. I když restaurace tam rozhodně vůbec nevypadala tak, jak bych si ji představoval a personál by určitě nic nenamítal. Osobně bych doporučil, jestli cítíte, že je vhodné se před návštěvou své oblíbené kavárny nějak upravit, obujte se, bosý se tam stejně nebudete cítit dobře. Chodíte-li tam v tričku Rammstein, jděte klidně bos. Hlavu Vám nikdo neutrhne a po druhé či třetí návštěvě si ani neuvědomíte, že boty nemáte:-)

31.1.2018 20:55   František:      pro Toma         
ahoj Tome,

 ty jsi bosochodec z Olomouce ? :) Pokud jo :) tak zdravím dalšího bosonožce. :)

 Srdečně zdraví František jinak jsem založil i na fcb

 skupinu bosochodci Olomouckého kraje. :)


31.1.2018 22:04   Tom:      Re: pro Toma         
Ahoj,

 z Olomouce nejsem, jen jsem tam pár moc hezkých let pobýval:-)V Olomouci a vlastně na celé Hané je vás hromada:-) Jen se obávám, že nikoho z těch co znám, včetně mě nedostaneš na fcb ani náhodou... Škoda, že není na internetu spíš seznamka...