####
Všeobecná diskuze
Do diskuse můžete psát názory, postřehy, dotazy,... Pro přidání příspěvku není třeba žádná registrace.
Jsou vítány příspěvky k danému tématu, ale i připomínky a náměty k obsahu webu.
Pro příspěvky, které se netýkají daného tématu, osobní polemiky apod. je určeno fórum "B", kde se každý může dosyta vyřádit bez ohledu na téma.

Vložit nový příspěvek
vyhledávání ->
<- skrýt    Vyhledávání příspěvků
Název obsahuje:   Datum od     do: Nápověda - zadání časového rozmezí
Autor:       ( bez)  
Počet příspěvků: 3375    Řazení příspěvků podle: pořadí vložení (nejnovější je poslední) (přepnout na řazení podle vláken -> )
Zobrazit stránku: [ 1 ]  [ 2 ]  [ 3 ]  [ 4 ]  [ 5 ]   ... [ 675 ]  


8.8.2007 10:28   MG:      Re: Mapa nohou         
Mapa - je to docela dobrý nápad, pokusím se něco najít a dát to i sem. Něco jako mapa je i na obrázku v sekci "Pro a proti z hlediska ekonomického" (obrázek úplně dole), ale je to jen převzaté z reklamního letáku, čert tomu věř.
Přeji hezký bosonohý celý rok
MG

9.8.2007 8:41   Linda:      Re: Mapa nohou         
Opravdu díky za mapy chodidel, které jsou od včerejška umístěny ve Fotogalerii v Reflexních zónách. To bude snad teď pro váhavce popud k tomu, aby udělali něco pro své zdraví a alespoň občas odhodili předsudky a boty.

11.8.2007 21:21   Ludvík:      Re: Mapa nohou         
Detailní mapa nohou je také zde http://www.patakyovi.cz/mapa-reflexnich-zon.php, údajně lze i zakoupit velký plakát na dobírku. Přeji vzájemné pohlazení Země.

11.8.2007 21:37   Ludvik:      Re: Mapa nohou         
... to jsem tedy trdlo, to je to samé jako ve fotogalerii. Ale mám ještě několik dotazů na zkušené bosochodce. Jak dlouho trvá než člověk dospěje do stavu, kdy je schopen chodit bosky bez velkého přemýšlení o tom, kam zrovna, který krok udělá? Je "zdravé" chodit bosky především po velmi tvrdém povrc......zobrazit celý příspěvek
... to jsem tedy trdlo, to je to samé jako ve fotogalerii. Ale mám ještě několik dotazů na zkušené bosochodce. Jak dlouho trvá než člověk dospěje do stavu, kdy je schopen chodit bosky bez velkého přemýšlení o tom, kam zrovna, který krok udělá? Je "zdravé" chodit bosky především po velmi tvrdém povrchu (což je holt většina mých kroků) nebo je lepší nechat si na boso jen měkčí povrchy a na ty tvrdé si povětšinou brát boty? Přišel jsem na to, že chůze po velmi hrubém sfaltu (s vylézajícími kamínky a se spoustou zatoulaného volného štěrku na povrchu) je možná jen stylem pomalého běhu s dopadem na špičku chodidla (ostatně tento způsob, mám pocit, je vhodnější i pro jakýkoliv velmi tvrdý povrch). Je toto poznání obecně platné, nebo je to jen má přecitlivělost paty?

12.8.2007 20:48   MG:      Re: Mapa nohou         
Nejsem si jistý, jestli zrovna já jsem ten zkušený, který může radit, ale vždyť mě nakonec může kdokoliv opravit.
Už delší dobu se chystám do webu zařadit sekci "začínáme", kde by se tyhle záležitosti podrobněji rozebraly. Takže asi odhodím zábrany a ten text tam dám.
K té druhé části - vliv n......zobrazit celý příspěvek
Nejsem si jistý, jestli zrovna já jsem ten zkušený, který může radit, ale vždyť mě nakonec může kdokoliv opravit.
Už delší dobu se chystám do webu zařadit sekci "začínáme", kde by se tyhle záležitosti podrobněji rozebraly. Takže asi odhodím zábrany a ten text tam dám.
K té druhé části - vliv na zdraví a chůze "přes špičky": mám přesně stejnou zkušenost. Pata tlumí náraz kroku nesrovnatelně hůř než špička (vlastně netlumí vůbec, tuhle funkci pak přebírají kolena, která na to ale stavěna nejsou). Naboso se člověk snaží patu víc odlehčit než v botách. Vede to k jinému stylu chůze, který lépe odpovídá podmínkám, pro které se noha vyvíjela milion let. Proto jsem přesvědčen, že chůze i po tvrdém rovném povrchu zdraví spíš prospívá než škodí.
Je to ovšem jen osobní názor, byl bych moc rád, kdyby se k tomu vyjádřil někdo kvalifikovanější. Je jasné, že exaktně prokázat nebo naopak vyvrátit takový názor je velmi obtížné až nemožné. Pokud vím, je možné výskyt různých typů zdravotních obtíží statisticky zhodnotit proti spoustě faktorů: věk, kuřák/nekuřák atd... - ale proti tomu, jaké a zda vůbec nosíte boty, to nejde. Nejsou data. Je to s podivem, protože plochá noha u dětí nebo vbočený palec u žen (tj. vady, které jsou nejvíce spojovány s vlivem obuvi), stojí zdravotní pojišťovny obrovské peníze, takže by financování takového výzkumu vlastně neměl být problém.
Jeho výsledek by pak třeba mohl opravit nebo potvrdit všeobecně rozšířený názor na obouvání dětí: venku na trávě nebo na koberci mají chodit bosé, ale na tvrdé rovné podlaze potřebují botičky s pevnou klenbou. Podle osobní zkušenosti jsem přesvědčen, že doporučení "chůze naboso po rovné podlaze dětské noze škodí" je mýtus, nepodpořený ničím jiným než častým opakováním. Je to ale zase jen osobní názor a rád bych se o tom dozvěděl víc.
Choďte bosi, posílíte své zdraví.
MG