BOSKY a NABOSO - zpět na úvod
Ohodnoťte tento článek Extrém
  Vyberte téma:      Skleněný koberec       Tanec na žhavém uhlí      Sníh       

Na rozdíl od chůze po střepech a žhavém uhlí už tohle bez tréninku nejde. Vlastně jde, ale jen pár minut, dokud může tělo využívat zásobu akumulovaného tepla, jako to známe třeba z ochlazení po sauně. Pod pojmem "chůze ve sněhu" ale rozumíme stav, kdy tělo dokáže trvale hradit tepelné ztráty bez prochlazení, a to je něco zcela jiného. Samozřejmě není špatné se v zimě zout a chvíli se brouzdat ve sněhu, než do nás vleze zima, třeba i jen kvůli tomu, abychom se ujistili, že nás to hned nezabije.
Pro toho, kdo by chtěl chodit bos i v teplotách lehce pod nulou, ve sněhu apod., v plné míře platí zásady z kapitoly Jak na to - Zima, s ještě větším důrazem na postupně a pravidelně.

Když na tělo útočí zima, fungují dva rozdílné termoregulační mechanismy: Zatímco se nikdo nediví, že je možné plavat v řece i v zimě (ale málokdo to dělá), zout se v zimě je někdy považováno za něco téměř nadpřirozeného. Přitom je to v jistém smyslu snazší než to plavání, výdej tepla je mnohem menší. Ale pozor, jsou tu i jiné rozdíly: Ještě několik postřehů: Jako v každé činnosti, i v této "disciplíně" jsou někde hranice lidských možností. Na rozdíl třeba od sportu ale asi nikdo neví kde. Možná že jsou dál, než by se na první pohled zdálo, ale jsou. A každý má tu svojí hranici asi jinde. Proto směle do toho, ale neriskujte.
11.11.2009 MG
Komentáře k článku: Vložit nový komentář vyhledávání ->
<- skrýt    Vyhledávání příspěvků
Název obsahuje:   Datum od     do: Nápověda - zadání časového rozmezí
Autor:       ( bez)  
Počet komentářů: 11    Řazení příspěvků podle: pořadí vložení (nejnovější je poslední) (přepnout na řazení podle vláken -> )
Zobrazit stránku: [ 1 ]  [ 2 ]  [ 3 ]  


28.5.2016 0:16   Lukas:      Re: Bosý v zimě         
Taky jsem z Plzně a začínám chodit naboso. Zkouším to zatím po městě, ale rád se s někým projdu i mimo město ;-)?

30.5.2016 11:14   Juro:      Re: Bosý v zimě         
Ahoj. ja by som skôr začal mimo mesta, v prírode...na lúke a v lese kde je mäkší terén. v meste je tvrdý povch, neni to tak pohodlné. Koľko máš inak rokov? :)

28.11.2016 16:56   FarKy:      Sneh         
Býval som pravidelný bosobežec/chodec. Teraz len príležitostne. Minule na chate bolo asi 10cm snehu, tak som sa prešiel naboso pár minút. Bolo asi 1°C, mierne sneženie, mierny vietor. Paráda! Veľmi sa mi páči chodiť naboso po snehu :) Prechladnutie je mýtus. Nič mi nebolo, ani nádcha, NIČ!!! A to ch......zobrazit celý příspěvek
Býval som pravidelný bosobežec/chodec. Teraz len príležitostne. Minule na chate bolo asi 10cm snehu, tak som sa prešiel naboso pár minút. Bolo asi 1°C, mierne sneženie, mierny vietor. Paráda! Veľmi sa mi páči chodiť naboso po snehu :) Prechladnutie je mýtus. Nič mi nebolo, ani nádcha, NIČ!!! A to chodím naboso len doma. Problém je, že po pár minútach nastáva taká bolesť na koži, ako keď strčíte ruku do vody s ľadom. Ani nie omrzliny, len bolesť. Preto treba skôr behať/rychlochodiť po snehu, aby sa zahriali nohy. Ináč minule som pozeral dokument v telke o jednom chlapíkovi, ktorý behal POLMARATÓN ZA POLÁRNYM kruhom NABOSO (cca -30°C)! Skoro prišiel o prsty, SKORO, no nakoniec to dal a urobil svetový rekord. Smekám!

1.12.2016 6:40   vlkky:      zima a sníh         
poslední dobou mě velmi baví sledovat reakce lidí, zvláště těch, co mě znají a ví, že chodím celý rok prakticky stále bos, když zjistí, že stále chodím bos i na začátku zimy (aktuálně teplota mezi plus 3 a mínus 5 stupi a občas sníh).
Je super pocit, pokud se už člověk dostane do stavu, že mu je ......zobrazit celý příspěvek
poslední dobou mě velmi baví sledovat reakce lidí, zvláště těch, co mě znají a ví, že chodím celý rok prakticky stále bos, když zjistí, že stále chodím bos i na začátku zimy (aktuálně teplota mezi plus 3 a mínus 5 stupi a občas sníh).
Je super pocit, pokud se už člověk dostane do stavu, že mu je naprosto jedno, co si lidé myslí a naopak se baví jejich reakcemi. Samozřejmě je vždy nutné vzít v úvahu situaci - na ples bosky asi opravdu nikdo rozumný nepůjde :-).
ještě jedna poznámmka - částečně bos jsem chodil i loňskou zimu, nicméně mě stále udivuje, co nohy bez problémů snesou. Včera k večeru (většina trasy již po tmě) jsem si dal procházku cca 1 hodinu (cca 5 km), částečně i po sněhu při teplotě nula až mínus 1 stupeň a vše proběhlo zcela v pohodě (pochopitelně ze začátku byl chlad více cítit, než se nohy přizpůsobily, ale pak už to bylo v pohodě).
Tak bosování zdar i v tomto počasí.

1.12.2016 9:10   Martin:      Re: zima a sníh         
Dobrý den! I já jsem v podobném stavu.
Lidi reagují podle velikosti dvorečku, na jakém žijí. Když má někdo malý dvůr, ještě jakž-takž snese bosého chlapa jdoucího městem v létě. To "jakž-takž" má samozřejmě široké rozpětí. Od jakoby utajených pohledů bokem přes překvapené pohledy doprov......zobrazit celý příspěvek
Dobrý den! I já jsem v podobném stavu.
Lidi reagují podle velikosti dvorečku, na jakém žijí. Když má někdo malý dvůr, ještě jakž-takž snese bosého chlapa jdoucího městem v létě. To "jakž-takž" má samozřejmě široké rozpětí. Od jakoby utajených pohledů bokem přes překvapené pohledy doprovázené pozdvihnutým obočím až po nevěřícné upřené vyvalené oči a otáčející hlavu (v kombinaci s takovým "Všim sis, on je bos?!", svému partnerovi, jestli tam nějaký je). Tito lidé ale jsou až frustrováni, když potkají toho samého chlapa v zimě. To je pro ně už úplně nepochopitelné.
Naproti tomu lidé mající velký dvůr jsou přinejmenším tolerantní, v tom lepším případě se na vás usmějí, a v tom nejlepším se i zastaví na kus řeči. Většinou z nich vyleze, že i oni sem-tam bosují, ale jenom na zahradě, doma, nebo někde za rohem. A někteří obdivují odvahu. Takovým lidem říkám podle pravdy, že samozřejmě cítím chlad, nejsem přece stroj ani Superman, a popisuji jim svou cestu, že to trvalo pár let, než jsem se dostal do takového stavu, a jak úžasné to je. Že jsem třeba poslední 4 roky nebyl nemocný. A doporučuji všem, aby si to zkusili také, ale aby začali na jaře.
A pak jsou takoví mezi tím. Ti například více či méně v dobrém (trochu ironicky) poukazují například na fakt, že nahoře jsem oblečen v zimní bundě, mám čepici, a dole mi trčí bosé nohy.
Lidé jsou různí. Ve světě bohužel ale převládá kvantita nad kvalitou, takže lidí s malým dvorem je převaha. A právě Ty musíme nenásilným způsobem přesvědčovat, že nejsme zlí ani blázni.
Takže s chutí do toho.