BOSKY a NABOSO - zpět na úvod
Ohodnoťte tento článek Extrém
  Vyberte téma:      Skleněný koberec       Tanec na žhavém uhlí      Sníh       

Na rozdíl od chůze po střepech a žhavém uhlí už tohle bez tréninku nejde. Vlastně jde, ale jen pár minut, dokud může tělo využívat zásobu akumulovaného tepla, jako to známe třeba z ochlazení po sauně. Pod pojmem "chůze ve sněhu" ale rozumíme stav, kdy tělo dokáže trvale hradit tepelné ztráty bez prochlazení, a to je něco zcela jiného. Samozřejmě není špatné se v zimě zout a chvíli se brouzdat ve sněhu, než do nás vleze zima, třeba i jen kvůli tomu, abychom se ujistili, že nás to hned nezabije.
Pro toho, kdo by chtěl chodit bos i v teplotách lehce pod nulou, ve sněhu apod., v plné míře platí zásady z kapitoly Jak na to - Zima, s ještě větším důrazem na postupně a pravidelně.

Když na tělo útočí zima, fungují dva rozdílné termoregulační mechanismy: Zatímco se nikdo nediví, že je možné plavat v řece i v zimě (ale málokdo to dělá), zout se v zimě je někdy považováno za něco téměř nadpřirozeného. Přitom je to v jistém smyslu snazší než to plavání, výdej tepla je mnohem menší. Ale pozor, jsou tu i jiné rozdíly: Ještě několik postřehů: Jako v každé činnosti, i v této "disciplíně" jsou někde hranice lidských možností. Na rozdíl třeba od sportu ale asi nikdo neví kde. Možná že jsou dál, než by se na první pohled zdálo, ale jsou. A každý má tu svojí hranici asi jinde. Proto směle do toho, ale neriskujte.
11.11.2009 MG
Komentáře k článku: Vložit nový komentář vyhledávání ->
<- skrýt    Vyhledávání příspěvků
Název obsahuje:   Datum od     do: Nápověda - zadání časového rozmezí
Autor:       ( bez)  
Počet komentářů: 11    Řazení příspěvků podle: pořadí vložení (nejnovější je poslední) (přepnout na řazení podle vláken -> )
Zobrazit stránku: [ 1 ]  [ 2 ]  [ 3 ]  


23.2.2013 15:56   petr.liskovec:      Procházka ve sněhu         

22.8.2014 13:16   FarKy:      Meditacia TUMO         
Poculi st uz o meditacii TUMO, ktorou sa da telo zahriat tak, ze mozete oddialit omrzliny v zime? AK chcete napr. chodit dlhsie naboso po snehu...

8.2.2015 10:41   Igy:      Jak na to v zimě         
Vážení, na www.turistikanaboso.cz/texty/ (3. odshora) můžete najít pojednání, jak na to v zimě.Jmenuje se to "Není ti zima, chlapče?". Zdravím. Igy. www.TuristikaNaboso.cz

8.2.2015 20:42   jstafel:      Bosý v zimě         
Tak jsem si dnes dal asi 4 km (75 min) bosé chůze kolem Borské přehrady a lesem na Valchu (Plzeňsko), paráda! Teplota -1°C. Chůze v zimě je mnohem větší adrenalin než v létě, i tak nějak méně je cítit kamení. V lese sníh do 1 cm. Chodidla jsem měl červená, když začaly blednout, usoudil jsem, že pro dnešek dost. I tak jsem jim ale dopřál 2x koupel v potůčku.

9.2.2015 9:18   bos:      Re: Bosý v zimě         
chodíš tak často? jsem taky z Plzně