BOSKY a NABOSO - zpět na úvod
Ohodnoťte tento článek 2.1Jak na to
  Náročný terén      Zima      Stydím se      Metodika turistiky      

Jestliže patříte k té menšině lidí, která neví o čem tady bude řeč, můžete si gratulovat. Pro převážnou většinu je ale právě stud zcela zásadním a mnohdy i jediným důvodem k tomu, aby na veřejnosti byli vždycky obutí.

Příčiny mohou být různé. Někdo třeba považuje nohy za intimní část těla už jen proto, že není běžné je ukazovat bez bot. Nebo to může být podvědomá obava, že děláme něco neslušného. Nebo že nás okolí bude považovat za příslušníka zcela jiné sociální skupiny - od hipíků přes houmlesy až po magory. Nejčastěji je to ale prostě jen to, že jim není moc příjemné být mezi lidmi bílou vránou.

Velmi mnoho lidí to řeší tak, že na veřejnosti jsou obutí a komfort bosých nohou si dopřávají v soukromí, v přírodě a podobně. Nebo nesou boty v ruce, ačkoliv by je mohli snadno strčit do tašky nebo batohu.

Stydlivý člověk je přesvědčen, že bosé nohy na veřejnosti jsou všeobecně vnímány negativně. Tak to ale není, převážná část lidí se k tomu staví tolerantně nebo kladně, někdy možná až i obdivně.
A jsou ovšem i takoví, kteří vás odsoudí za "nevhodné oblečení". S těmi to máme 1:1, nám na nich zase vadí jejich netolerance.

Ačkoliv se tohle téma jmenuje "jak na to", nebude tady konkrétní návod, jak se těchto pocitů zbavit. Jestli je lepší postupný trénink, nebo léčba šokem, nebo studium a uplatňování vědeckých metod rozvoje osobnosti.

Alespoň tedy několik postřehů:
Prostředí, kde nemusíme mít obavy z negativní reakce okolí: Prostředí, ve kterém je lepší se raději obout (týká se jen mužů - ze společenských důvodů žena nepotřebuje boty skoro nikde): Není špatné být předem připraven na reakce okolí, které obvykle probíhají asi takto:
"Pane, vy jste bos?!" (někdy je tam víc otazníků, jindy zase vykřičníků).
"Ano, já vím. To je schválně. Je to velmi příjemné. Zkuste to taky a uvidíte".
Nejspíš mi nebudete věřit, ale už dvakrát se mi stalo, že to ten dotyčný/á opravdu zkusil!

30.9.2007 MG
Komentáře k článku: Vložit nový komentář vyhledávání ->
<- skrýt    Vyhledávání příspěvků
Název obsahuje:   Datum od     do: Nápověda - zadání časového rozmezí
Autor:       ( bez)  
Počet komentářů: 21    Řazení příspěvků podle: pořadí vložení (nejnovější je poslední) (přepnout na řazení podle vláken -> )
Zobrazit stránku: [ 1 ]  [ 2 ]  [ 3 ]  [ 4 ]   ... [ 5 ]  


24.7.2014 11:18   jarda:      Re: Kriza         
Nezažil on 68 ročník, ano je to magor a jedna se opravdu jen o výkřik a v tomto případě ještě diktátorského typu. Jeho názory se moc nemění ale zato umocňuji, tolerance je prakticky na nule před leta byla aspoň nějaká a volnomyšlenkářství docela určitě odsuzuje, zrovna tak nesnáší Pražáky a lidi co pracuji v Praze jsou podle něj taky Pražáci i když tam nebydli, nesnáší bohaté lidi a lidi co nepracuji rukama, je to proste blázen.

24.7.2014 11:35   paja781p:      Re: Kriza         
Děsivé je na tom to,že je odemne jen o deset let starší.Kdyby mu bylo 70,ještě bych ty zkostnatělé názory tak nějak chápal,neboť v tomto věku bývá spousta lidí taková.Bůh ví,jestli za mlada v těch 80-tých letech taky občas nechodil bos a teď najednou obrátil.

24.7.2014 13:54   Igy:      Re: Kriza         
Ahoj, zkus se podívatt na www.TuristikaNaboso.cz. Můžeš se opřít o prameny (k bosé tématice existují odborné knihy), o metodiku KČT, Zajímavosti, Předsudky apod. Můžeš si vytisknout a nastříhat vizitky a podivujícímu se okolí je dávat... Hlavu vzhůru. Negativní reakce házej za hlavu, pozitivní si pamatuj. Držím palce. Igy.

24.7.2014 15:11   jarda:      Re: Kriza         
Já na něj prdím cizí lidi a jejich názory mě nezajímají vůbec. Docela sem se divil jak to okolí vzalo, někdo se podivil jiní mi říkaj počkej až si něco vrazíš do nohy, ale po většinou neřeknou nic baví se se mnou a jako kdyby o tom ani nevěděl přitom si toho všimnout musel.
Je teda pravdou ze právě oněch lidi co to nevezmou a odsoudej mě bude spousta, a je to jen bratr ale tam sem to fakt čekal.
Mam i pozitivní reakce, povětšinou od starších paní které mi to pochválili se slovy takhle to je nejlepší atd.

24.7.2014 23:31   paja781p:      Re: Kriza         
Já se obávám,že jistý zatvrzelý typy lidí nepřesvědčí absolutně nic.Takový typy,kteří musí odsoudit kohokoliv kdo nějak vybočuje,protože si dovoluje porušovat syndrom stáda.Jejich důvody bývají malicherné a směšné,protože si je často neumí ani obhájit.Jenom by bezdůvodně rozkazovali,zakazovali a diktovali.Čert je na svět poslal.