Jestliže patříte k té menšině lidí, která neví o čem tady bude řeč, můžete si gratulovat. Pro převážnou většinu je ale právě stud zcela zásadním a mnohdy i jediným důvodem k tomu, aby na veřejnosti byli vždycky obutí.
Příčiny mohou být různé. Někdo třeba považuje nohy za intimní část těla už jen proto, že není běžné je ukazovat bez bot. Nebo to může být podvědomá obava, že děláme něco neslušného. Nebo že nás okolí bude považovat za příslušníka zcela jiné sociální skupiny - od hipíků přes houmlesy až po magory. Nejčastěji je to ale prostě jen to, že jim není moc příjemné být mezi lidmi bílou vránou.
Velmi mnoho lidí to řeší tak, že na veřejnosti jsou obutí a komfort bosých nohou si dopřávají v soukromí, v přírodě a podobně. Nebo nesou boty v ruce, ačkoliv by je mohli snadno strčit do tašky nebo batohu.
Stydlivý člověk je přesvědčen, že bosé nohy na veřejnosti jsou všeobecně vnímány negativně. Tak to ale není, převážná část lidí se k tomu staví tolerantně nebo kladně, někdy možná až i obdivně.
A jsou ovšem i takoví, kteří vás odsoudí za "nevhodné oblečení". S těmi to máme 1:1, nám na nich zase vadí jejich netolerance.
Ačkoliv se tohle téma jmenuje "jak na to", nebude tady konkrétní návod, jak se těchto pocitů zbavit. Jestli je lepší postupný trénink, nebo léčba šokem, nebo studium a uplatňování vědeckých metod rozvoje osobnosti.
Alespoň tedy několik postřehů:
Prostředí, kde nemusíme mít obavy z negativní reakce okolí:
veškeré neformální a rekreační aktivity
mezi známými lidmi, kteří nás nepotřebují posuzovat jen podle vzhledu
mezi lidmi zcela neznámými, třeba v anonymitě většího města.
Prostředí, ve kterém je lepší se raději obout (týká se jen mužů - ze společenských důvodů žena nepotřebuje boty skoro nikde):
pracovní aktivity, především tam, kde je styk se zákazníky apod. - váš šéf si může myslet, že děláte firmě ostudu. Většinou je to obava přehnaná (viz výše), ale šéfům se obtížně vysvětluje téměř cokoliv. Některé firmy pochopily, že obal je důležitější než obsah, a zavedly tzv. "dress code", aby o tom lidé nemuseli přemýšlet.
tam, kde je nutné být oblečen určitým způsobem, např. je vyžadován společenský oděv.
Není špatné být předem připraven na reakce okolí, které obvykle probíhají asi takto:
"Pane, vy jste bos?!" (někdy je tam víc otazníků, jindy zase vykřičníků).
"Ano, já vím. To je schválně. Je to velmi příjemné. Zkuste to taky a uvidíte".
Nejspíš mi nebudete věřit, ale už dvakrát se mi stalo, že to ten dotyčný/á opravdu zkusil!
O mě řeč nebyla,pouze jsem reagoval ohledně FarKyho a skutečně mám zkušenost,že obecně čím víc moderní doba,tím méně přátelská k bosochůzi a ještě jsou též jiné morální postoje lidí,tedy lidi jsou dneska obecně drzejší a dají mnohdy hnusným negativním způsobem lecos najevo než dřív.Stačí se napříkla......zobrazit celý příspěvek
O mě řeč nebyla,pouze jsem reagoval ohledně FarKyho a skutečně mám zkušenost,že obecně čím víc moderní doba,tím méně přátelská k bosochůzi a ještě jsou též jiné morální postoje lidí,tedy lidi jsou dneska obecně drzejší a dají mnohdy hnusným negativním způsobem lecos najevo než dřív.Stačí se například zeptat letitých učitelů,jací byli žáci dřív a jací jsou dneska,rozdíl tam rozhodně je.
Ještě také záleží na zemi či kraji,ve kterém člověk žije.
Jak si kecy lidí FarKy nebo kdokoliv z nás bere či nebere k srdci,je další stránka věci.Je pravda,že člověk něco takového praktikující jako bosá je chůze,má už trochu omezený výběr přátel a tak podobně.Spousta lidí dá "ruce pryč od těch podivínů".I když se naoko můžou tvářit tolerantně,tedy přetvářet se.A pokud má někdo kolem sebe víc takových typů lidí,jako je brácha zdejšího diskutéra Jardy,tak má docela peklo.Takže buď bude mezi nima trpět a nebo zpřetrhá veškeré vazby s příbuzenstvem apod a uteče jinam.Jsou ovšem situace,kdy to moc nejde,dotyčný třeba dělá nějakou školu,žije s rodiči a tak podobně.Né každý je po dovršení plnoletosti zralý postavit se na vlastní nohy a ještě při tom studovat.Né každý má "dobrodružnou" povahu.
29.7.2014 23:07 Rotobull: Re: Kriza
Záleží na povaze, postojích, zkušenostech i aktuální náladě lidí na obou stranách. Jak toho, který provádí něco neobvyklého, tak toho na druhé straně.
Občas může být někdo proti, ale má špatnou náladu/ je unavený (vzhledem k modernímu životnímu stylu, který se spíše podobá přežívání, je to d......zobrazit celý příspěvek
Záleží na povaze, postojích, zkušenostech i aktuální náladě lidí na obou stranách. Jak toho, který provádí něco neobvyklého, tak toho na druhé straně.
Občas může být někdo proti, ale má špatnou náladu/ je unavený (vzhledem k modernímu životnímu stylu, který se spíše podobá přežívání, je to dost obvyklé), tak ani ten nemusí nic říci. Nebo je to naopak, ten člověk se na toho bosého dívá pozitivně, ale tŕeba je taky unavený a tak raději mlčí. Ale kouká, protože mu to nedá. To je to, co na internetových diskuzích často označují jako "blbé čumění". Zase neznáme nic o tom druhém a vytváříme si vlastní teorie, proč ten člověk "tak čumí". K úsměvu se neodhodlá třeba proto, že by si kolemjdoucí mysleli, "Tomu jde o něco víc." nebo "To je ňákej úchyl.". Do toho druhého totiž nevidíme a jako absolutní většina lidí se nám z nějakého důvodu nechce zvažovat všechny okolnosti a možnosti. Zase se na scéně ukazuje všudypřítomné nebezpečí lidského nepochopení. Vina je často na obou stranách.
Daniel Howell ve své skvělé knize psal, že za normální je vždy považováno to, co dělá většina. A já se ptám, je to, co dělá většina, vždy správné a zdravé (čili přirozené) ?
Třeba třicátá léta dvacátého století - kouření. Dnes - málo spánku, stres, špatná strava atd. atd.
29.7.2014 23:43 paja781p: Re: Kriza
Samozřejmě,že to,co dělá většina nemusí být vůbec správné ani zdravé.Dneska,když někdo roznáší myšlenku o zdravém životním stylu,tak se na něj také většina kouká divně a s nepochopením.
Dále nesouhlasím s tvrzením,že se musí vyrábět nezdravé potraviny plné chemických stabilizátorů a zbytečných barviv protože je lidi kupují.Lidi je kupují jen proto,že jim je prodejci nabízí a zároveň jsou neznalí věci.Ta osvěta ohledně potravin je trend poslední doby,předtím téměř nikdo nic netušil a poslušně je kupoval.
2.12.2016 8:29 Aleš: Ad "stydím se"
Ahoj,
zajímavé je, jak se i na "veřejnosti" (tj. ve městě) může situace diametrálně lišit - na letošním Dudáckém festivalu jsme chodili bosi po městě i po hradě a kupodivu jsme nebyli zdaleka sami (a nešlo jen o mladé lidi z Holandska, kteří jsou obvykle mentálně dál než my). Mladí lidé i paní v letech, bylo krásně, tak se prostě zuli - a to zřejmě na místech, kde by to ve všední den neudělali. Prostě uvolněná atmosféra festivalu udělala své...
19.6.2019 23:30 Ondra S.: Stud je reálný problém
Se styděním se za bosé nohy jsem se taķé setkal u jedné holky Pavly. Před časem jsem ji venku donutil se vyzout a vodil ji bosou po trávě. Přiznala se mi, že jí to bylo celkem příjemné, ale stydí se před lidma za bosé nohy.
Se styděním se za bosé nohy jsem se taķé setkal u jedné holky Pavly. Před časem jsem ji venku donutil se vyzout a vodil ji bosou po trávě. Přiznala se mi, že jí to bylo celkem příjemné, ale stydí se před lidma za bosé nohy.
Jejímu postoji jsem se divil a uváděl jsem ji příklad, že v létě na koupališti jsou skoro všichni bosí a tam ji to nevadí, přitom se také vyzuje a chodí bosá na místě s velkou koncentrací lidí a tam jí to nevadí a na trávě a v lese ano?
Když jsem se nad tím zamyslel, tak největším problémem je opravdu příliš mnoho konformity prosáklé jako mor do myšlení holek, které se potom bojí vyzout, jako by páchaly něco nepatřičného i když by jim vlastní bosá chůze byla příjemná.
Holka která chodí venku bosky tedy musí být docela nekonformní, protože v naší společnosti je to pořád bohužel spojeno s prolamováním zažitých stereotypů a vzorců chování i když je to zdraví prospěšné a dobré, ale ve městě moc ne, prospěšné je to hlavně v přírodě.