Pro a proti z hlediska zdravotního hygienického estetického společenského ekonomického |
"Jo, to tak, abych se pořezal o střepy nebo si do nohy vrazil hřebík..." Riziko úrazu, které odrazuje mnoho lidí, je skutečně větší, než když jsme obutí. Při bližším pohledu však zjistíme, že:
Na rozdíl od všeobecné představy, že nejvíc hrozí pořezání čímkoliv, je nejčastějším úrazem "ukopnutý palec" nebo záludně zapíchnutý malinký trn, který jsme neodstranili, protože o něm v té chvíli ani nevíme. Subjektivní pocit člověka, který je na boty zcela zvyklý a najednou si je zuje, je ovšem něco jako "nahý v trní". Z toho si ale nic nedělejte, to brzy přejde. | |||
O tom, že chůze naboso je prospěšná fyzickému, ale i psychickému zdraví bylo napsáno mnoho a většinou s tím každý souhlasí. Ten souhlas je bohužel většinou formulován jako "ano, ale..." - tak trochu to připomíná souhlas kuřáka s varováním ministra na krabičkách cigaret. Asi by nebylo správné tvářit se tady, že jsme chytřejší než doktoři. Proto jen několik odkazů na povolanější prameny. Jsou většinou anglické. V češtině zdrojů moc není, a pokud jsou, zmiňují se o negativním vlivu nevhodné obuvi na ploché nohy u dětí. Zajímavé je, že celkem ve shodě konstatují tyto skutečnosti: - výskyt ploché nohy v naší republice je u novorozenců nepatrný, ale u dětí školního věku velmi výrazný - tudíž tato vada není vrozená, ale získaná. - výskyt ploché nohy v zemích, kde se boty nenosí (Indie, atd...), je velmi výrazně menší. - veškerá u nás prodávaná dětská obuv musí mít zdravotní atest. Jestliže je tohle všechno pravda, pak tzv. "nevhodná obuv" je každá. www.unshod.org/pfbc/pfmedresearch.htm www.barefooters.org/medicine/ |
Třeba zkrátit krok a snažit se došlapovat více pod sebe, ne na nataźenou nohu před sebe, to pak vede k těm nárazům na patu.
Taky je velmi významný prvek rychlost chůze. Celý současný svět stále někam pospíchá. Co jsem začal chodit bos, tak jsem se jaksi celkově uvolnil a více si užívám chůzi. Po čase jsem zjistil, že jsem se celkově nějak zklidnil (chůze bosky je pro mě uvolnění, relax a ochrana před stresem) a i chůze se zpomalila, což jde ruku v ruce s technikou. Jinak když potřebuji zryhlit chůzi, zjistil jsem, že zcela automaticky se neprotáhne krok (pak by byl došlap na patu), ale zrychlí se frekvence kroků (stále kratší kroky, tj. došlap pod sebe, ale vyšší frekvence kroků = výsledkem je požadované zrychlení).