BOSKY a NABOSO - zpět na úvod
Ohodnoťte tento článek Pro a proti
z hlediska   zdravotního      hygienického      estetického      společenského      ekonomického      

   
  "Jo, to tak, abych se pořezal o střepy nebo si do nohy vrazil hřebík..."
Riziko úrazu, které odrazuje mnoho lidí, je skutečně větší, než když jsme obutí. Při bližším pohledu však zjistíme, že:
  • závažnost následků, které případně hrozí, je nesrovnatelně menší než u mnoha jiných běžných činností (doprava, více či méně adrenalinové nebo i jen rekreační sporty, amatérská oprava střechy nebo elektroinstalace na chalupě,...)
  • rozbité lahve, prkna s trčícími hřebíky nebo pohozené injekční jehly vidíme opravdu jen zřídka, a když už, tak na ně nešlápneme ani botou
Samozřejmě, tady je řeč o běžném civilním prostředí. Chodit naboso na stavbě je ale podobné, jako si vyjet na motocyklu bez helmy.
Na rozdíl od všeobecné představy, že nejvíc hrozí pořezání čímkoliv, je nejčastějším úrazem "ukopnutý palec" nebo záludně zapíchnutý malinký trn, který jsme neodstranili, protože o něm v té chvíli ani nevíme.
Subjektivní pocit člověka, který je na boty zcela zvyklý a najednou si je zuje, je ovšem něco jako "nahý v trní". Z toho si ale nic nedělejte, to brzy přejde.

   
O tom, že chůze naboso je prospěšná fyzickému, ale i psychickému zdraví bylo napsáno mnoho a většinou s tím každý souhlasí. Ten souhlas je bohužel většinou formulován jako "ano, ale..." - tak trochu to připomíná souhlas kuřáka s varováním ministra na krabičkách cigaret.
Asi by nebylo správné tvářit se tady, že jsme chytřejší než doktoři. Proto jen několik odkazů na povolanější prameny. Jsou většinou anglické. V češtině zdrojů moc není, a pokud jsou, zmiňují se o negativním vlivu nevhodné obuvi na ploché nohy u dětí.
Zajímavé je, že celkem ve shodě konstatují tyto skutečnosti:
- výskyt ploché nohy v naší republice je u novorozenců nepatrný, ale u dětí školního věku velmi výrazný - tudíž tato vada není vrozená, ale získaná.
- výskyt ploché nohy v zemích, kde se boty nenosí (Indie, atd...), je velmi výrazně menší.
- veškerá u nás prodávaná dětská obuv musí mít zdravotní atest.
Jestliže je tohle všechno pravda, pak tzv. "nevhodná obuv" je každá.

www.unshod.org/pfbc/pfmedresearch.htm
www.barefooters.org/medicine/
 

Komentáře k článku: Vložit nový komentář vyhledávání ->
<- skrýt    Vyhledávání příspěvků
Název obsahuje:   Datum od     do: Nápověda - zadání časového rozmezí
Autor:       ( bez)  
Počet komentářů: 46    Řazení příspěvků podle: pořadí vložení (nejnovější je poslední) (přepnout na řazení podle vláken -> )
Zobrazit stránku: [ 1 ]   ... [ 6 ]  [ 7 ]  [ 8 ]  [ 9 ]  [ 10 ]  


1.8.2018 8:17   Juro:      Re: Kde se stala chyba?!         
Moje okolie si tiež už zvyklo, tento rok konečne už aj mama. doteraz jej to v prírode nevadilo, ale pokiaľ som s ňou išiel do mesta tak sa jej to nepáčilo. Ale už si na to konečne zvykla a nemá proti tomu nič, tak uvidím čo bude na jeseň. Zimu zatiaľ nedávam ale skúsim trénovať, aj keď poslednou dob......zobrazit celý příspěvek
Moje okolie si tiež už zvyklo, tento rok konečne už aj mama. doteraz jej to v prírode nevadilo, ale pokiaľ som s ňou išiel do mesta tak sa jej to nepáčilo. Ale už si na to konečne zvykla a nemá proti tomu nič, tak uvidím čo bude na jeseň. Zimu zatiaľ nedávam ale skúsim trénovať, aj keď poslednou dobou býva zima skôr bez snehu. Len to dosť znepríjemňujú posypové kamienky, ktoré sú niekedy veľmi ostré :( a áno autom sa to dá a vonku behať menšie vzdialenosti medzi obchodmi. šoférovanie naboso mi tiež vyhovuje. Ako riešiš čistenie? drhneš nohy kartáčom vždy aby boli úplne čisté? ja nechcem zbytočne drať kožu, používam iba vodu a mydlo, len výnimočne hladkú stranu špongie. beztak to v lete nemá význam umývať úplne do čista. Inak k tomu aby som sa dostal na 24/7 by možno pomohlo všetky moje boty z botníka nahádzať do krabice a tú schovať dole do pivnice :D a to mám iba jedny hrubé zimné topánky, jedny tenisky, sandále, dvoje žabky a huarache sandals

2.8.2018 12:54   vlkky:      Re: Kde se stala chyba?!         
Nohy umývám jen mýdlem. Co neumyje mýdlo, tak to nezašpiní dům. Jinak během dne, kdy musím někoklirát ven a domů, nohy neumývám, ale doma používám gumové nazouváky.

9.8.2018 7:21   Petr:      Re: Kde se stala chyba?!         
>Musí se tento způsob chůze "přes patu" nějak aktivně odučit nebo to správné zdravé chození nějak "přijde samo"?

 Třeba zkrátit krok a snažit se došlapovat více pod sebe, ne na nataźenou nohu před sebe, to pak vede k těm nárazům na patu.


11.8.2018 6:13   vlkky:      Re: Kde se stala chyba?!         
osobně jsem se nijak aktivně nezabýval technikou chůze. Je to ale asi dáno tím, že jsem dosti rychle přešel na systém 24/7, kdy noha "nezná" nic jiného než bosý došlap. Pokud pak není žádná "ochrana" paty (ani např. sockwa) technika se sama dostaví, protože tělo se snaží si vždy ......zobrazit celý příspěvek
osobně jsem se nijak aktivně nezabýval technikou chůze. Je to ale asi dáno tím, že jsem dosti rychle přešel na systém 24/7, kdy noha "nezná" nic jiného než bosý došlap. Pokud pak není žádná "ochrana" paty (ani např. sockwa) technika se sama dostaví, protože tělo se snaží si vždy ulevit a chození přes bosou patu rozhodně úleva není. A nárazy na patu jsou to poslední (to je jen u bosých bot, kde je pata chráněna před realitou povrchu). I ve městě je sem tam kamínek či jiný výstupek a došlap na patu je pak zcela jasně špatná technika - to pak každý na vlastní kůži pocítí :-)

 Taky je velmi významný prvek rychlost chůze. Celý současný svět stále někam pospíchá. Co jsem začal chodit bos, tak jsem se jaksi celkově uvolnil a více si užívám chůzi. Po čase jsem zjistil, že jsem se celkově nějak zklidnil (chůze bosky je pro mě uvolnění, relax a ochrana před stresem) a i chůze se zpomalila, což jde ruku v ruce s technikou. Jinak když potřebuji zryhlit chůzi, zjistil jsem, že zcela automaticky se neprotáhne krok (pak by byl došlap na patu), ale zrychlí se frekvence kroků (stále kratší kroky, tj. došlap pod sebe, ale vyšší frekvence kroků = výsledkem je požadované zrychlení).


11.8.2018 13:24   Juro:      Re: Kde se stala chyba?!         
Tiež už sa mi to podarilo trošku zmeniť, toto leto bosujem dosť intenzívne a v čase voľna sa obujem len málokedy. pár dní dozadu som bol na menší výlet v Prahe. Celkovo som chodil cca 4 a pol hodiny, prevažne po tvrdom povrchu a vôbec ma neboleli chodidlá ani kolená a chrbtica z tvrdých došlapov, čiže už som na dobrej ceste a ako píšeš, kratšie kroky a došlap na špičku, ja teda zatiaľ na stred ale snažím sa došlapovať meko. Možnosť obutia nebola, žiadne boty som so sebou nemal :P