To dotaz na cvičení venku: Jako kluci jsme v nějaké sedmé a osmé třídě hrávali tu a tam v zimě na těláku venku fotbal, nicméně v teplákovkách, čepicích a rukavicích. Nebyly kolem toho žádné problémy. Když jsem učil na Schulhoffce v letech 1995 - 2000 měl jsem za to, že trochu otužování nemůže opravd...
...zobrazit celý příspěvekTo dotaz na cvičení venku: Jako kluci jsme v nějaké sedmé a osmé třídě hrávali tu a tam v zimě na těláku venku fotbal, nicméně v teplákovkách, čepicích a rukavicích. Nebyly kolem toho žádné problémy. Když jsem učil na Schulhoffce v letech 1995 - 2000 měl jsem za to, že trochu otužování nemůže opravdu vadit, ale nechat děti celou hodinu venku už jsem si "nelajsl", takže jsem v zimě zařazoval jen pětiminutová proběhnutí, a pak do tělocvičny. Zase to bylo ale pravidelné. Nicméně děti si mohly donést omluvenky od rodičů, což asi 20 % také dělalo. Na ANGELu by tělocvik v zimě venku neprošel. S Ostříži ovšem trávím venku běžně všechny schůzky s výjimkou situací, kdy se kombinuje zima a déšť. Děti jsou přitom oblečené, ale když dáváme na pár minut běžeckou hru, mohou si odložit bundy.
Beru to ovšem jako zbytečnou zchoulostivělost. Kdybych za děti odpovídal ve větší míře, snažil bych se je systematickým otužováním dostat do daleko větší schopnosti snést trochu chladu. Blbost je samozřejmě nechat někoho prochladnout, ale nějakých pět minut by měl zdravý kluk vydržet v kraťasech a tričku i při minus pěti a v teplákovce půl hodiny (pokud se bude hýbat). Při nule víc. Kombinovat oboje (krátké vystavení téměř holého těla a pak delší tepláky) ovšem moc vhodné není - po krátkém intenzivnějším ochlazení je potřeba nechat tělo zahřát.
Na táborech v létě ráno klesnou teploty někdy až na + 5 stupňů, což se zdá být také někomu docela kosa, ale já to vnímám jako dostatečné teplo na to, aby se daly dělat desetiminutové rozcvičky jen v kraťasech a naboso. Není to ovšem povinnost, ale jen výrazné povzbuzování, abychom nebyli bábovky.