Bezpečná teplota, přimrzání, doba venku – to jsou otázky na které snad nelze dát jednoznačnou odpověď. Protože u každého je vnímání subjektivní. Jak pocit, tak faktické reakce těla a chodidla ve smyslu vypořádání se s chladem až mrazem, jsou u různých......zobrazit celý příspěvek
Bezpečná teplota, přimrzání, doba venku – to jsou otázky na které snad nelze dát jednoznačnou odpověď. Protože u každého je vnímání subjektivní. Jak pocit, tak faktické reakce těla a chodidla ve smyslu vypořádání se s chladem až mrazem, jsou u různých lidí různé. Navíc i v čase se mění dle momentálního zdravotního stavu a psychické pohody. Hraje roli venkovní teplota, vlhkost vzdušná, a více ta pozemní, samozřejmě podklad a nakonec i atmosférický tlak a rychlost větru.
Takže jestli napíšu, že chodím bos při -5, tak to není ta zásadní informace. Na výlet po lese, alespoň z části po jehličí (to je jak po koberci) si to užívám i v mrazu i několik hodin, ale chodníky v obci, při stejné teplotě, to mi nedává tolik časového prostoru, tak do hodiny. Na betonové zámkové dlažbě při -5 a námraze – občas mívám pocit, že se lepím, vliv má doba kontaktu - rychlá chůze i postávání je v pohodě, ale pomalá chůze je jak po lepence, ale nebezpečné to není. Udusaný sníh je pocitově spíš teplý, lepší než dlažba, ale prašan - to je zase jen o minutách. Při -10, to je pro mne kosa, nechodím ven vůbec, když nemusím a ani, když je takové to hnusné sychravo i nad 0.
Ohledně přimrzání - Fyzikálně nepřesně, ale asi takhle:
roli hraje vlhkost (chodidla), teplota pod nulou, materiál a jeho poréznost, hustota a tepelná kapacita materiálu a jeho množství, tepelná vodivost materiálu, čas kontaktu a samozřejmě schopnost těla ohřívat styčnou plochu, čili dodávat teplo. Takže přimrznutí hrozí, když je více pod nulou, na materiálech, které dobře vodí teplo (opačně i chlad), potřebují dodat hodně tepla, aby se ohřály a tělo si je přes styčnou plochu neohřeje nad 0 a kontakt je tak dlouhý, že materiál si ochladí styčnou plochu chodidla pod 0, roli hraje i přilnavost 2 materiálů. Železo a ocel vychází snad nejhůř, konstatovat -XstC, je v pohodě? no - ruku ani nohu do ohně bych za to nedal a v -14 zkoušet železo nebudu. I ten promrzlý žebřík může být různý, lakovaný, zinkovaný, orezlý nebo naopak se stupínky vyleštěnými, tlustostěnnými či tenkostěnnými trubkami. Takže vzít za bernou minci informaci z diskuse, že je to OK, no raději ne, pro někoho ale možná ano. Eskalátory – Myslím, že jejich konstrukční řešení snad ani nepočítá s fungováním v promrzlém stavu, ale nevím, pokud z poloviny zajíždějí pod zem, kde je asi +8, tak k promrznutí i při -8 venku logicky nedojde.
To: Vkky - Termoregulace v souvislosti boty nebo ne-boty? Ano, u mne je to někdy taky jak píšeš, bosému mi zima není a v botech, za relativně stejných podmínek mne nohy zebou. Důvodem asi bude celkové nastavení výroby tepla v těle a preferování jeho distribuce.