BOSKY a NABOSO - zpět na úvod
Ohodnoťte tento článek 1.6Ostatní
Spasí bosí svět?      Vývojová stadia      Tělesná výchova
      Nejde o perverznosti      Chvála bosonohým      Wikipedia      Proč chodím bosky?      

Jsem boskochodec... čili chodím bez bot, bosky. Po hřebících a horkém uhlí to teda ještě nezvládám (o víkendu jsem si nevšimla právě dohořívajícího cigaretového špačka a jauvajs, pěkně popálil. Vtipné bylo uvědomit si zpětně tu prodlevu mezi stoupnutím na něj a signálem v mozku, že mě na patě něco pálí...), ale jinak si myslím, že mi žádný povrch nedělá problém. Ani mentálně, ani fyzicky.


Ale proč to vlastně dělám? Pokusím se to stručně shrnout.. důvody bych mohla rozdělit do tří skupin: sociální, psychické a zdravotní.

1. Sociální důvody
Proč je tolik IN nosit boty?
Proč se všechny celebrity chlubí tím, kolik párů bot mají ve skříni?
Proč jsou bosí lidé spojování s bezdomovci či chudými a špinavými?
Proč trávit hodiny nad botníkem přemítáním nad tím, zda ty které boty se k té které příležitosti hodí?
Proč, když vidíme někoho na ulici bez bot, první, co nás napadne, je "hygiena"?

A mohla bych uvést spoustu dalších smysluplných otázek. Stačí prostě jen vystoupit ze "společností nastaveného modelu nazírání na svět" a budou vám dávat smysl.

Protože společnost z bot žije. Boty točí penězmi. Slavní dělají reklamu obuvním společnostem. Obuvní společnosti živí ponožkárny a další oděvní společnosti. Zároveň i farmaceutický průmysl (kolik jen mastí na unavená chodidla, na opuchliny a puchýře z bot, aromatických sprejů do bot, osvěžujících sprejů a dalšího se denně prodá).
Jaký zájem (přeloženo "výdělek") by společnost měla na tom, kdyby lidé chodili bosí?
Nikdo by boty nekupoval, protože by nebyly potřeba. Bosky se hodí jít všude.
A není pravda, že chodit bosky je nehygienické - naopak! Tak schválně - kolikrát za měsíc (rok, léta..) umýváte svým botám podrážku? Nikdy? (Nebo možná, když šlápnete do mimořádně otravného psího exkrementu?:)) My, co chodíme bez bot, si umýváme nohy minimálně jednou denně. A žádné pozůstatky nám na šlapkách neulpívají, tak dokonale anatomicky nám příroda chodidla stvořila.

Další hypotetické úvahy nechám otevřené a přejdu k dalšímu bodu:

2. Psychické faktory
Proč nevnímat různé povrchy země chodidly tak, jako vnímáme slunce, déšť, vítr, zimu a jiné svou pokožkou?
Proč se dobrovolně odříznout od energie země, kterou máme všude kolem nás k dispozici, stačí se s ní spojit ?
Proč se stresovat nad tím jestli jsem se obula vhodně?
V botech do města si asi na pěší túru moc nevyšlápnete, a tak musíte plánovat ještě před odchodem z domu, kam všude půjdete.. No a  chcete-li zvládnout víc než 2 místa (např. město a odpoledne  výšlap), tak abyste si ty boty pěkně odnesli v ruce...
Chodit bosky má tu obrovskou výhodu, že vás to nijak nezatíží (netřeba s sebou tahat náhradní obuv) a bosky můžete kamkoliv. Navíc stačí projít mokrou travou a nikdo na vás nepozná, že jste právě vylezli ze zablácené polňačky! :)

A poslední, ale stejně tak (ne-li víc) důležité...

3. Zdravotní důvody
Proč si necháváme ruinovat chodidla nepadnoucími, nesedícími, škrtícími či jinými botami?
Proč si lidé raději budou lepit náplastmi paty a prsty tam, kde je dřou boty místo aby si je sundali?
Proč se i v horku paříme v uzavřených botách a zaděláváme si tak na plísně, houby a další bakterie místo toho, abychom nechali chodidla volně dýchat a bránit se?
Proč lidé raději nosí ortopedické a korektivní boty místo toho, aby ploché nohy cvičili a trénovali přirozeně?

Tohle nepochopím. V Madridu jsem potkala holčinu, měla pantofle, které ji evidentně dřely. Na každém chodidle ze tři náplasti, kulhala a nechala se podpírat kamarádkou. ALE BOTY NESUNDALA! Proč?!?
Já osobně jsem se nanosila ortopedických vložek ažaž. Měla jsem ploché nohy, takže klenby, srdíčka, kombinované.. pak se objevily i problémy s koleny a jedno jsem si nechala dokonce operovat, nevidouc jinou alternativu. Fatální chyba a doteď za ni platím! :(

Bosky jsem začala chodit asi před třemi lety.
Už nemám ploché nohy.
Nehtová plíseň se pomalu, ale jistě hojí. 
Kolena mě nebolí (připsáno i změně životosprávy, ale všechno jde ruku v ruce se vším).
Za boty moc neutratím.
V batohu mám na cestách mnohem víc místa (třeba na jídlo, že:)). 
Mám z chození bosky radost.
Cítím se sebejistější, víc spojená se Zemí.
Masíruju si chodidla jak je den dlouhý.
Když se chci v horku osvěžit, prostě je strčím do kašny / potoku / fontány a jde se dál.
Vyvinul se mi šestý smysl (jak jsem si ho nazvala) - vidím sklo (a jiné nástrahy) na zemi, i když se nekoukám pod nohy. A když je zrovna nezpozoruju, tak našlapuju tak, že mě většinou nezraní. A když už mě zraní, tak tomu neuvěříte, ale chodidla se do dvou dnů zregenerují sama!
Prostě jim věnujeme tak málo pozornosti a víme toho o nich tak málo...    

A přiznám se, že troška provokace usedlého měšťáckého černobílého myšlení (boty = správně, bez nich = špatně) ještě nikoho nezabila... tak maximálně pobavila. :)

(A i o tomhle všem je blog Bez bot... jenomže v angličtině.)

Hm? :)
Tak co vy na to, zkusíte to taky?


Není potřeba hned ze začátku vyrážet do práce či města bosky, ale co takhle zkusit nechat boty doma až půjdete dneska na letní večerní procházku?


A dejte vědět, jaké to bylo! Těším se na vaše postřehy!;-)
Pavlína 21.7.2010
Anketa
Zkusíte to taky?
 Ne, děkuji, nemám zájem 6.3% (26)
 Zkusil(-a) bych to, ale nemohu (z důvodů které nemohu ovlivnit) 1.2% (5)
 Zkusil(-a) bych to, ale bojím se / stydím se 9.2% (38)
 Ano, zkusím to 32.1% (133)
 Nepotřebuju to zkoušet, už to dávno dělám. 51.2% (212)

Komentáře k článku: Vložit nový komentář vyhledávání ->
<- skrýt    Vyhledávání příspěvků
Název obsahuje:   Datum od     do: Nápověda - zadání časového rozmezí
Autor:       ( bez)  
Počet komentářů: 31    Řazení příspěvků podle: pořadí vložení (nejnovější je poslední) (přepnout na řazení podle vláken -> )
Zobrazit stránku: [ 1 ]  [ 2 ]  [ 3 ]  [ 4 ]   ... [ 7 ]  


24.5.2014 8:47   Iveta :      město         
Začínám i když jsem kdysi dávno bosou chůzi vzdala po štípnutí včelou a následné 14 chůzi o holi. Ve městě do toho zatím nepůjdu, misto mého bydliště je hodně znečištěné a já mám velký blok, i když před cca třiceti lety mi to vůbec nevadilo :)

26.5.2015 12:37   kablah:      začínám         
Dobrý den,chození naboso se mi velice zamlouvá a řekla jsem si, že to zkusím. Začala jsem na podzim 2014. Nevím, jestli je toto roční období vhodné pro začátečníka, ale praktikovala jsem chození naboso převážně v lese. Někteří z mých kamarádů se rádi přidali. Šli jsme třeba jen půl hodiny,pak jsme s......zobrazit celý příspěvek
Dobrý den,chození naboso se mi velice zamlouvá a řekla jsem si, že to zkusím. Začala jsem na podzim 2014. Nevím, jestli je toto roční období vhodné pro začátečníka, ale praktikovala jsem chození naboso převážně v lese. Někteří z mých kamarádů se rádi přidali. Šli jsme třeba jen půl hodiny,pak jsme se obuli. Je zajímavé, že po chvíli člověk už zimu na nohou nevnímá. Nejlíp se mi šlo ve spadaném listí, je to heboučké a není to tak studené. Praktické je chodit bez bot, když trasa vede přes potoky, kde nejsou žádné lávky. Člověk se nemusí zouvat z bot a ponožek a jenom potok přeběhne a jde dál :-) Nejhorší jsou kamenité cesty a po asfaltu to taky není nic moc. Ale třeba jde o trénink. Trénuju jen v přírodě, po městě, do práce ještě bosky nechodím. Po pravdě si nedovdu představit řídit auto bez bot. Ale prý to taky jde. V kanceláři se někdy zouvám a chodím buď v ponožkách nebo i bez ponožek. Ani nevím, jestli se propracuju, k tomu, že budu chodit bosky pořád, nechávám to volně běžet a věřím, že si to samo cestu najde. Třeba to dopadne tak, že budu chodit naboso jen na našich toulkách přírodou, a i tak jsem ráda, že jsem to poznala, je to zážitek. Anebo se dopracuju k tomu, že budu chodit bosky všude. Uvidíme :-)

26.5.2015 14:56   Martin:      Bez bot         
V prírodě, v lese, na loukách je to nejlepší. Ale i chození ve městě má své kouzlo. Cítíte dlažbu nebo asfalt, vcházíte do obchodu po hladké vyleštěné podlaze.... Mnoho lidí má předsudky, ale jde o Vás, jak to cítíte. Chodím tak druhý rok, začínal jsem vloni na jaře. Vydržel jsem chodit bos i v zimě......zobrazit celý příspěvek
V prírodě, v lese, na loukách je to nejlepší. Ale i chození ve městě má své kouzlo. Cítíte dlažbu nebo asfalt, vcházíte do obchodu po hladké vyleštěné podlaze.... Mnoho lidí má předsudky, ale jde o Vás, jak to cítíte. Chodím tak druhý rok, začínal jsem vloni na jaře. Vydržel jsem chodit bos i v zimě - samozřejmě jenom 15- minutové procházky, ale i v -15 st. mraze. Než na nohy větší zima mi byla na ruce. Teď už to dělám tak, že boty mám uložené v autě a obuji je pouze když jdu do práce a z práce. Po městě bos, do obchodů bos, dokonce mám z loňska osobní rekord - návštěva jakéhosi úřadu bos. Vřele doporučuji, je to nádherný pocit svobody a vnitřního uspokojení.

29.5.2015 6:42   kablah:      Re: Bez bot         
Blahopřeju k osobnímu rekordu: na úřadě bez bot :-) Chtěla bych se zeptat na to řízení auta. Bylo v tom ze začátku pro Vás nějaké úskalí? Nebo jste prostě sedl do auta a šlapal na pedály bosky a bylo to stejné jako v botách?

29.5.2015 9:21   Martin:      Re: Bez bot         
Řízení auta bez bot je pro mne nyní úplně přirozené. Pracuji ve státní správě, takže přes den musím chodit v uniformě. Ale když si mám sednout do služebního vozu, zouvám se a stahuji ponožky. A to samé i v zimě. Pamatuji si z dřívějška rozdíl mezi řízením auta v běžných polobotkách a nějakých těžšíc......zobrazit celý příspěvek
Řízení auta bez bot je pro mne nyní úplně přirozené. Pracuji ve státní správě, takže přes den musím chodit v uniformě. Ale když si mám sednout do služebního vozu, zouvám se a stahuji ponožky. A to samé i v zimě. Pamatuji si z dřívějška rozdíl mezi řízením auta v běžných polobotkách a nějakých těžších turistických botách. Zvyknete si na všechno, ale tehdy bylo obtížné jet v těžkých botách. Nyní mám ten samý pocit, kdybych měl řídit v jakkoliv lehkých botách. Prostě jenom bos. Pedály se dají ovládat úplně stejně, dokonce je cítíte přesněji. Na běžné mačkání pedálů vám stačí palec pravé nohy :-). Při vystupování se pak můžete obout nebo navléknout šlapky, aby jste nedráždila okolí. Pravda - v zimě je potřeba trochu nasměrovat teplovzdušný ohřev i dolů na nohy. Ale to je jediná změna. Hodně zdaru!